Měsíční kalendář 6DT

Jednotný měsíční kalendář pro všechny měsíce roku

Měsíční kruhový kalendář
Měsíční kruhový kalendář



Měsíční i roční kalendář pro konkrétní den, týden a měsíc libovolného roku.......... např. 3.listopadu.Středa 51.týdne 2024,2025,2026,2027 ......atd.

Měsíční svislý kalendář
Měsíční svislý kalendář
Měsíční vodorovný kalendář
Měsíční vodorovný kalendář

Měsíční kalendáře-univerzální

30 denní měsíc a 6 denní týden, všechny měsíce a týdny stejné, stejný i rok s dvanácti stejnými 30 denními měsíci tj. 60 šestidnenních týdnů a 360 kalendářních dnů v každém roce-360 dnů plus 5 přírodních svátků - Nový rok, Jaro, Léto, Podzim a Zima celkem 365 dnů. Každý čtvrtý rok ještě plus jeden mimokalendářní den - den Přestupného roku, celkem 366 dnů




Srovnání nového kalendáře se současným kalendářem

První den roku v novém je svátek Nový Rok a teprve pak je 1.leden a to vždy v pondělí v prvním týdnu.

Poněvadž není nový kalendář zaveden, tak začne nový rok v neděli 1.1.2023. Přechod na nový kalendář je vždy spojen s vyrovnáním dnů na začátku roku a v našem případě by byl Nový rok vložen 2x (což by asi nikomu nevadilo, když je to svátek) a kalendář by začal v pořádku v pondělí 1.ledna !

Taková minimální úprava celkového počtu dnů v roce je naprosto unikátní, protože ve starořímských kalendářích, které jsou základem našeho současného kalendáře se dokonce vyrovnávaly počty dnů vkládáním speciálních "měsíců - Mercedonius" v počtu 23 a 22 dnů ?!

Taky je zajímavý název posledního měsíce roku - December v mnoha cizích jazycích, ale i např. v slovenštině. V překladu do češtiny jde o "Desátý" měsíc i když je vlastně "Dvanáctý" ?

Opět se musíme vrátit ke starořímským kalendářům, kdy původní měl pouze 10 měsíců, dva zimní, dnes "Leden a Únor - Januar a Februar" nebyly "zajímavé" a přibyly až dodatečně na konec roku, aby se zase za nějaký čas přesunuly na začátek roku? Skutečně, jeden z nejzmatenějších kalandářů historie lidstva!

Zajímavý byl i Advent, takto pohyblivý církevní svátek 4 nedělí před 25. prosincem. V novém kalendáři má však stálé a neměnné místo ( neděle jsou 6.,12.,18.,24. ) a protože čtvrtá neděle je Štědrý den 24.prosince, tak Advent začíná vždy na Mikuláše 6. prosince a končí na Štědrý den !!!

Pro katolickou církev je dokonce paradoxně mnohem lepší datování než každoroční přesunování ( hore-dole)!?

V mnoha historických kalendářích po celém světe byl Zimní slunovrat významný den roku a někdy i začátek Nového roku, kde soupeřil s Jarním slunovratem o začátek roku.

Kalendář současný má pět sedmidenních neúplných týdnů v měsíci kdežto nový má pravidelných a úplných pět šestidenních týdnů každý měsíc

Stálé posunování státních a církevních svátků pro každý rok stávajícím kalendářem nejen že vytváří nutnost neustálého, kařdoročního tisku budoucích kalendářů, bez kterých je umístění svátků v týdnech takřka nemožné, což u nového kalendáře vůbec neexistuje!?

Nyní kalendář platí pouze 1 rok, ale nový by platil stále a beze změny !!!

Šestidenní týden se čtyřmi pracovními dny PO, ÚT, ST, PÁ (Pá bude poslední) a plynule navazuje víkend vždy o den dřív než v současném kalendáři.

V novém kalendáři je 360 kalendářních dnů a 5 mimokalendářních dnů z nichž jeden z nich je PODZIM - Podzimní rovnodennost.

Tento den se zařadí mezi 20. a 21. ( zde je v ždy změna nebeského znamení) nebo 21. a 22. (zde navíc "žlutý čtvrtek" po čtvrt roce). Zařazení však může být i před sobotu 23. ve čtvrtletí. Umístění těchto dní nemá žádný vliv na vlastní kalendář, ten je stále stejný, pravidelný. Zařazení před 23.den má výhodu, protože po přírodním svátku následuje hned sobota a tedy víkend!

V současném kalendáři je např. Podzimhí rovnodennost 23.září ( zde díky nepravidelným délkém předchozích měsíců)

Vlastní kalendář, sled dnů v roce a pozice kalendářních dnů v roce zůstává nezměněna.


24-hodinové hodiny

Ukazují východy a západy slunce od Jarní a Zimní rovnodennosti směrem dolů prodlužování dne až k Letnímu slunovratu ( díky nesmyslnému "letnímu času" je prodlužování o 1 hod. posunuto ) a nejdelší den je od 4 hodin do 20 hodin (16 hodin) a nejkratší den o Zimním slunovrat směrem nahoru od 8 do 16 hodin (8 hodin).